Czyszczenie bruku, konserwacja oraz użytkowanie
Nawierzchnie wykonane z betonowej kostki brukowej często narażane są na szkodliwy wpływ różnych czynników:
- zmienne warunki pogodowe (np. częste przejście z dodatnich na ujemne temperatury i odwrotnie)
- ścieranie
- zarysowania
- różnego rodzaju zabrudzenia
Przy zachowaniu podstawowych zasad dotyczących użytkowania oraz czyszczenia, betonowa kostka brukowa będzie spełniała swoją funkcję i zachowa ładny wygląd przez wiele lat użytkowania.
Prawidłowe użytkowanie powierzchni z kostki brukowej
Należy uważać aby nie wykonywać czynności które zwiększają ryzyko poplamienia naszej powierzchni z betonowej kostki brukowej a w szczególności pracy z :
- olejami
- smarami
- smołą
- substancjami chemicznymi
- cementem
- klejami
- zaprawy
- opiłkami metalu
- nawozami
Tego rodzaju zabrudzenia jest bardzo trudno usunąć. Zawsze trzeba zabezpieczyć naszą nawierzchnie z kostki grubym wytrzymałym najlepiej nieprzemakalnym materiałem. W przypadku kiedy dojdzie do takich zabrudzeń powinniśmy jak najszybciej reagować i w odpowiedni sposób spróbować wyczyścić bruk odpowiednią chemią po uprzednim zapoznaniu się instrukcjami producenta dotyczących czyszczenia. Trzeba też uważać też na uszkodzenia mechaniczne czyli nie należy na powierzchnię betonową:
- rzucać
- uderzać ciężkimi przedmiotami
- przeciągać ciężkich przedmiotów
- wykonywać dużego nacisku
- odśnieżać tylko narzędziami pozbawionych ostrych krawędzi
Czyszczenie powierzchni z kostki brukowej
Regularne zmiatanie oraz mycie to podstawowe i konieczne zabiegi pielęgnacyjne naszej kostki. Na bieżąco za pomocą szczotki lub dmuchawo-odkurzacza , należy usuwać z nawierzchni naniesiony piasek i inne zanieczyszczenia np. liście, iglaki. Wskazane jest aby okresowo raz w roku, wykonać czyszczenie nawierzchni z kostki brukowej silnym strumieniem wody. Najlepiej używać do tego myjki ciśnieniowej, która zdoła wyczyścić wszelkie zakamarki.
Konserwacja (impregnacja)
Kostka brukowa jest wykonana z betonu który jest materiałem porowatym co powoduje, że stosunkowo łatwo wchłania zabrudzenia, które później trudno usunąć. Stosowanie się do naszych zaleceń z całą pewnością zapewni odpowiedni wygląd naszej nawierzchni. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wykonanie impregnacji nawierzchni. Na rynku dostępny jest szereg preparatów przeznaczonych do impregnacji. Zastosowanie ich ułatwia utrzymanie kostki w czystości i ogranicza powstawanie różnego rodzaju plam, szczególnie po piwie,winie, kawie, coca-coli itp. Kiedy zdecydujemy się na taki zabieg trzeba pamiętać aby powierzchnia przeznaczona do impregnacji musi być uprzednio umyta bez wykwitów i zabrudzeń, w przeciwnym razie zastosowanie impregnatu wręcz je utrwali. Impregnowanie to rozwiązanie, które trzeba będzie okresowo powtarzać (zaleca się co 3 lata). Należy pamiętać, że impregnacja nie zabezpieczy naszej kostki przed wszystkimi zanieczyszczeniami (np. od cementu, zapraw, klejów ). Przed impregnacją należy również wyczyścić fugi z mchu, trawy czy chwastów.







