Jak przeprowadzić mycie naszej kostki ?

Jak przeprowadzić mycie naszej kostki? Mycie mocno zabrudzonej kostki brukowej to dość skomplikowane i pracochłonne zadanie, szczególnie, kiedy pomiędzy poszczególnymi elementami nagromadził się mech czy porosty, a widziałem nawet 30cm Picea rubra 😊. Tereny najbardziej sprzyjające jego powstaniu to wilgotne obszary, okolice lasów, miejsca położone w cieniu, gdzie rzadko kiedy, nawet latem, docierają promienie słoneczne. Często są to miejsca gdzie kostka jest zapadnięta i zbiera się tam woda.

kostka podczas mycia kostki metodą wodno-ciśnieniową

Istnieje wiele sposobów, na pozbycie się „nieproszonego gościa”, jednak jeśli nie chcemy używać środków chemicznych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na roślinność w naszym ogrodzie. Wtedy możemy użyć mycia wysokociśnieniowego.

mycie kostki dyszą rotacyjną
czyszczenie kostki „kloszem”

Na rynku są dostępne różnego rodzaju myjki ciśnieniowe, ale należy pamiętać, że nie każda generuje odpowiednio dużo mocy, aby pod ciśnieniem wody usunąć (wręcz wyrwać) mech czy porosty. Jeżeli nie mamy wiedzy jak usunąć dany rodzaj zabrudzeń, najlepiej zatrudnić firmę, która się w tym specjalizuje. Często zdarza się, że nieumiejętne dobranie zbyt agresywnych środków do czyszczonego materiału powoduje nieodwracalne zmiany w betonowej strukturze kostki brukowej.

Następstwem takich zabiegów będzie szybsza degradacja oraz podatność na zniszczenie, a w niektórych przypadkach odbarwienie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest czysta gorąca woda, delikatna chemia o obojętnym Ph, odpowiedni sprzęt oraz wydajna technika mycia.

Piaskowanie kostki oraz zabawne pieski

 Pamiętajmy, że mycie kostki wysokim ciśnieniem powoduje ubytki piachu w szczelinach pomiędzy kostką. Po umyciu i wyschnięciu kostki brukowej może być konieczne jego uzupełnienie. W większości przypadków tak właśnie jest. Ważną kwestią jest rodzaj piasku, na jaki się zdecydujemy. Niektóre z nich są zanieczyszczone i będą bardziej podatne na szybkie pojawienie się porostów albo innych chwastów na naszej kostce.Oczywiście wszystkie profesjonalne urządzenia są w naszym orężu w walce z zabrudzeniami.Stosujemy odpowiednio dobraną chemię do powierzonego zlecenia.

ogrodyzuma.pl